ТОМОС Є

Православна Церква України отримала Томос про автокефалію

 

Об'єднавчий Собор українського православ’я 15 грудня 2018 року в Софіївському соборі став важливою історичною подією і продовженням сталої традиції. Адже саме в Софіївському соборі 1051 року був висвячений перший київський митрополит Іларіон. Своєю працею "Слово про закон і благодать" цей видатний ієрарх обґрунтував необхідність незалежності української церкви.

Також у Софії 1921 року було висвячено протоієрея Василія Липківського на Митрополита Київського і всієї України Української Автокефальної Православної Церкви.

Доконанням традиції і вінцем єдності української нації став зимовий день 15 грудня 2018 року, коли три розділені гілки ієрархів, котрі представляли православ’я в Україні, дійшли консенсусу і обрали єдиного Главу для всіх. За традицією його ім’я було проголошено у Святій Софії. Ним став Блаженнійший Епіфаній, Митрополит всієї України.

Як було анонсовано раніше, новобраний Престоятель вперше з офіційним візитом відбув до Стамбулу для урочистого вручення йому Вселенським Патріархом Варфоломієм Томосу – офіційного документу про надання Православній Церкві України автокефалії. 

5 січня на Фанарі у патріаршому храмі на честь Великомученика Георгія Побідоносця відбулося урочисте підписання Вселенським Патріархом Варфоломієм Томосу. Цьому дійству передував молебень за участі Блаженнійшого Митрополита Епіфанія, ієрархів Вселенської Патріархії та велелюдної української делегації, до якої увійшли архиєреї Православної Церкви України, українське духовенствуо, а також Президент України Петро Порошенко, Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, українські дипломати, інтелігенція та віряни, що прибули з багатьох українських міст.

Учасник цієї події митрополит Львівський і Сокальський Димитрій (Рудюк) на своїй сторінці у facebook написав про це так:

«Томос підписано Вселенським Патріархом Варфоломієм. Сьогодні тремтіла і моя душа від радості, у глибинах душі і я відчув те, що на серці і в душі давним-давно відчували блаженна Ольга, яка приходила 957 року в Константинополь хреститися. А яку піднесеність відчували посли від рівноап. кн. Володимира Великого 987 року, йому сьогодні не випадково співали тропар під час молебню. Про це розповів нам літописець... Нині відбулося знову друге хрещення Руси-України - народження Православної Церкви України. Зі святом, ДРУЗІ!»

Найурочистіший момент наступив 6 січня у Різдвяний святвечір, по українськи. Саме сьогодні Вселенський Патріарх Варфоломій звершив першу Євхаристію спільно з Предстоятелем Православної Церкви України Блаженнійшим Митрополитом Епіфанієм. Вперше за понад 300 років ієрархи Нового Риму Константинополя та Києва спільно приносять безкровну жертву і моляться в єдиному дусі та почуттях. Адже саме Божественна Євхаристія є ознакою любові між людьми та між Церквами, яку подав нам Божественний Христос Господь. 


Під час богослужіння під бурхливі оплески, вигуки слави Господу та Україні Митрополит Епіфаній отрима довгоочікуваний документ про автокефалію Православної Церкви.

Ярослав Шевченко, керівник статегічного відділу СУВД, який зараз перебуває на Фанарі у храмі Святого Георгія Побідоносця, телефоном повідомляє, що головний храм Вселенського престолу та двір перед ним наповнений вщенть тими, хто хоче стати свідками історичної події - вручення Томосу ПЦУ.

Сам Томос є особливим документом, тому його підготування є також особливим. Кілька днів до цієї урочистої події Вселенський Патріарх Варфоломій прийняв у своїй резиденції іконописця та каліграфа, єромонаха Луку з монастиря Ксенофонт, що на Афоні, який і привіз виготовлений ним документ.

 «Отець Лука — найвідоміший афонський художник і каліграф — подарував Його Святості пергамент з каліграфією Томоса для автокефальної церкви в Україні, написаний ним від руки», — зазначається в повідомленні Бігорського монастиря.

7 січня на Різдво Христове Томос разом з українською делегацією прибуде до Софійського собору Києва, де Блаженнійший Митрополит Епіфаній звершить Різдвяну службу і зачитає вголос текст Томосу. За богослужінням цього дня молитимуться військові капелани України, які є незмінними учасниками найважливіший подій, що формують сучасне обличчя України.

Пряму трансляцією молитви і зачитання Томосу вестимуть телеканали Суспільного мовлення UA: ПЕРШИЙ, UA: КУЛЬТУРА та UA: КРИМ, ПРЯМИЙ.

Нагадаємо, 17 квітня 2018 року Президент України Петро Порошенко вперше заявив про офіційне прохання до Вселенського Патріарха про надання автокефалії. Рішення надати Томос про автокефалію Православній Церкві в Україні було ухвалене Синодом Вселенського Патріархату 11 жовтня.

У соборі Святої Софії у Києві 15 грудня відбувся Об'єднавчий Собор Православних Церков України. На ньому духовенство УПЦ Київського Патріархату, УПЦ Московського Патріархату та Української Автокефальної Православної Церкви створили єдину помісну Православну Церкву України, ухвалили її статут і обрали Предстоятеля - Митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

 

 

 

 

 

Прес-центр СУВД

Пропоновані новини

Друга ротація

4 вересня відбулась друга ротація військових священиків.

Знак народної пошани

Силами ГО «Країна» створено громадську нагороду для капеланів та волонтерів – ЗНАК НАРОДНОЇ ПОШАНИ «За служіння Богу та Україні»