СПРАВЕДЛИВИЙ МИР В СУЧАСНОСТІ

У Берліні капелани зі всього світу говорили про мир

 

27-31 січня цього року в Берліні тривала 31-а Міжнародна конференція очільників військових капеланських служб (International Military Chiefs of Chaplains Conference). 

У роботі конференції взяв участь голова СУВД митрополит Іоан (Яременко) та заступник голови СУВД по роботі з міжнародного і міжконфесійного співробітництва прот. Костянтин Холодов.

Тема цьогорічної зустрічі очільників капеланських служб: «Теорія «справедливої війни» - Концепція «справедливого миру» в сучасності».

Сама ідея Міжнародної конференції військових капеланів полягає у створенні міжнародного та міжконфесійного форуму для діалогу між керівництвом військових капеланів Європи та Північної Америки з метою посилення співпраці, сприяння колегіальності та взаємозалежних робочих стосунків. Цей міжнародний форум зазвичай розглядає найкритичніші питанння, що стосуються релігійного та соціального добробуту для народів світу. Такий діалог допомагає міжнародним військовим і церковним лідерам у їхніх зусиллях зі створення або відновлення професійних військових капеланств.

Цьогоріч Берлін став штабквартирою, де розглядалися унітарні виклики для глобалізованого капеланського руху.

- Зі своєю насиченою історією Берлін є прекрасним місцем проведення цієї конференції. Сьогодні наше місто всесвітньо відоме як місце свободи. Однак Берлін був також одним із центрів нацистського режиму і, як розділене місто, воно є втіленням протистояння під час холодної війни. Зокрема, цього року такі події, як 75-та річниця визволення від нацистів союзними силами та 30-річчя возз'єднання Німеччини повертають спогади про ті часи нашої історії. Ці моменти також нагадують нам, що саме завдяки нашим міжнародним партнерам ми маємо честь сьогодні жити у возз'єднаній, демократичній, вільній країні. Всі ми повинні разом захищати ці цінності. Тому я радий, що 31-а Міжнародна конференція військових начальників капеланів об'єднує духовних лідерів з різних країн у Берліні, сприяючи зміцненню міжнародного партнерства та співробітництва, - говорить мер Берліна Міхаель Мюллер.

У німецькому Бундесвері з самого початку існувало пастирське піклування, виправдане правом солдатів на мирну релігійну практику та душпастирську опіку. Ці права поширюються на всіх, незалежно від релігійної приналежності. В даний час в Бундесвері створені протестантські та римо-католицькі капеланства. Наразі створюється відповідна єврейська установа. Також ведуться перемовини щодо мусульманської структури. 

Існують різні форми релігійних служб для солдатів. Як правило, богослужіння відбувається один раз на місяць. Воно проводиться або в казармі, або у відповідній церкві по сусідству. Бундесвер звільняє солдатів від виконання обов'язків, коли ті мають намір взяти участь у богослужінні, та організовує трансфер до церкви. Звичайно, участь є добровільною для всіх. Коли богослужіння проводиться на борту корабля німецького військово-морського флоту, тоді встановлюються церковні вимпели, дзвонить корабельний дзвін. Такі богослужіння в бліндажах чи то на палубах кораблів дарують незабутні спогади на все життя. 

Багато богослужінь проводяться у формі екуменічної літургії Слова або у вигляді конфесійної служби із запрошеними представниками інших церков та військовослужбовців, які не належать до жодної конфесії. У будь-якому місці, де служать солдати, місія проповіді Євангелія сприймається серйозно. А участь солдатів у богослужіннях показує, що вони потребують і цінують цю жертву.

- Нас захоплює широта релігійного та культурного різноманіття. Мир дорогоцінний і потребує зусиль для його підтримання. Щодня військові чоловіки та жінки невпинно підтримують мир в ім'я ідеалів, цінностей та людей, яких ми представляємо. Як капелани, ви знаєте, який величезний вплив має віра на мораль, цінності та основні закони суспільства. Дотримання цих цінностей є потужним інструментом для утримання стійкого миру. Не варто недооцінювати свій вплив та роль миротворців та військових, які допомагають провадити нам капеланський спосіб життя, - ділиться з учасниками конференції генерал ВВС США Тод Д. Волтерс.

Як зауважує німецький капелан, котрий провадив свою місію серед миротворчого контингенту в Боснії, - коли справа стосується капелана, солдати передусім шукають пастора, а не іншого солдата.

Католицький військовий капелан доктор Франц Джозеф Авербек наголошує, що таке спілкування капеланів якнайкраще сприяє встановленню мирних стосунків серед різних армій світу.

- Поки ми з’їжджаємося з різних країн, з різних військових структур та релігій, ми ще глибше об'єднуємося нашим спільним людським зв’язками віри та прагненням миру. Світовий мир - це те, чого ми всі прагнемо, - говорить він. 

Для колег з багатьох країн світу митрополит Іоан презентував історію формування та сучасний стан капеланства в Україні. Очільник православних капеланів України запропонував свій погляд на філософію існування військового священника, який сформувалася не на папері, а в реальному часі протиборства, смерті та патріотизму.

- Ми презентували міжнародну і міжконфесійну діяльність, — каже голова СУВД митрополит Іоан. — Всі могли ознайомитися з історією становлення нашого капеланства. Я розповів, як наше сучасне капеланство переродилось в період революції Гідності на Майдані, звідкіля перші капелани із добровольчими батальйонами йшли на схід України захищати її. І далі відповідно по ротаціях, ми відправляли капеланів на схід України. В яких умовах наші капелани тоді були — це все можна було дізнатися з презентації, яку ми привезли з України. Деякі капелани та військові підходили до нас і дякували, особливо за революцію Гідності, де ми відстояли право бути почутими. І це підносить повагу до нашого народу, до наших потуг. Те, що ми спроможні підніматись і протестувати проти зла, - це цінується зараз у світі.

- Найголовніше, що ми змогли почерпнути - це досвід. Думаю, що знайомство, спілкування, взаємодія – корисні та цінні речі для капеланів усіх країн. Тут ми почули тези справедливої війни та поділилися своїм поглядом на справедливий мир. На жаль у нашій у нашій країні йде війна і частину територій анексовано російською армією. Схожа трагедія сталась і в Грузії. Саме тому капелани цієї країни радо вітали нас. Видно, що це наші друзі. Капелани Грузії бажають з нами спілкуватись. Ми отримали запрошення відвідати Грузію, Грецію та Кіпр, - розповідає голова СУВД митрополит Іоан Яременко.

Головними спікерами 31-ї Міжнародної конференції очільників військових капеланських служб стали: 

Йоахім Рюле - віце-адмірал (Збройні сили Німеччини), 

професор д-р Майкл Хаспел, викладач богослів’я Ерфуртського університету та Університету Фрідріха-Шиллера, 

Фрідріх Ломанн, професор теологічної етики Мюнхенського університету Бундесвера, 

доктор Ерік Гермен, антрополог та історик релігії, 

доктор Вероніка Бок, доктор філософії Ерфуртського університету,

професор докторр Хайнц-Герхард Юстенховен.

Разом зі своїми колегами українська делегація мала можливість ознайомитися з історією Берліна та Німеччини. Міжрелігійна екскурсія, зосереджена на трьох основних монотеїстичних релігійних спільнотах Німеччини, вмістила мечеть Омара у Кройцберзі, протестантську церква Емаус та Центр юдаїки, де колись стояла найбільша і найвеличніша синагога в Берліні.  Капелани пройшлися місцями, пов'язаними з життям Дітріха Бонгьоффера — німецького лютеранського пастора, теолога, учасник антинацистської змови. Відбулися походи місцями, пов'язаними з нацистською епохою. Останнім пунктом стала виставка «Ми були сусідами» у будівлі ратуші Шонеберга. Виставка заснована на більш ніж 30-річній роботі зі свідками та пам’ятками, присвячена єврейським людям з району Шенберг, які були вбиті та вислані з 1933-45 років.

Фінальним акордом конференції стала Гала вечеря, де капелани прослухали промову Джесіки Мейран, бригадного генерала командувача Військово-повітряних сил Об’єднаних сил НАТО. 

- На сьогоднішній день наші закордонні колеги справді розуміють, що українське капеланство складається із сотень священників, які побували на війні і бачили, і знають, як треба здійснювати капеланське служіння у війську. На такого роду міжнародних майданчиках піднімаються важливі теми про розвиток країни, про майбутнє. Ми всі любимо Україну. Ми всі любимо і Небесне царство, і Господь вчить нас любити Його через те, як ми любимо свою країну, як ми готові за неї боротися. Якщо ти готовий боротися за свою земну державу, то ти готовий боротися і за небесну державу. Капеланство вчить нас любити і свою країну, і любити Бога, — говорить прот. Костянтин Холодов.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прес-центр СУВД

Пропоновані новини

Дебют "Холодноярської прощі"

25- 26 липня відбулася перша всеукраїнська військова "Хлодноярська проща".

Співпраця з прикордонниками

Митрополит Іоан провів робочу зустріч з керівництвом Адміністрації Державної Прикордонно. Служби України .