РОКОВИНИ КАТИНСЬКОГО ЗЛОЧИНУ

Історія православного капелана, що загинув у Катині 80 років тому

 

Сьогодні 80-ті роковини Катинського злочину. 

Катинь – це узагальнена назва воєнного злочину, масової страти польських громадян, здійсненої органами НКВС СРСР за цілком секретним наказом Політбюро СРСР від 5 березня та 5 квітня 1940 року одночасно у декількох місцях — головним чином у Катинському лісі у Смоленській області Росії, в тюрмі міста Калінін (нині Тверь) та в Харкові навесні 1940 року.

Тоді за наказом Кремля було розстріляло близько 22 тисяч офіцерів і службовців Польської держави, серед яких були й етнічні українці. Серед розстріляних - Православний капелан Війська Польського, українець за походженням Семен (Шимон) Федоронько.

11 листопада 2018 року Президент Республіки Польща Анджей Дуда посмертно нагородив отця Федоронька Орденом Білого Орла – найвищою державною відзнакою Польщі.

Семен Федоронько народився у 1893 році в українській сім’ї Анастасії і Михайла – православного священника. Семен закінчив духовну семінарію у Житомирі. Після того як у 1918 році убили його батька, молодий священник вступив у лави Польського війська. Перед Другою світовою війною він був головним православним капеланом.

Саме Семен Федоронько ініціював видання молитовника для солдатів польського війська православного віросповідання, яких було чимало.
У ранзі полковника Війська Польського він потрапив до радянської неволі та у квітні 1940 року прийняв мученицьку смерть у Катині разом із своїми побратимами.

Важливо згадати, що двоє його синів – підхорунжі Армії Крайової – В’ячеслав і Орест – героїчно загинули в серпні 1944 року у Варшавському повстанні. Третій син, Олександр – пілот 300-го бомбардувального дивізіону Польських повітряних сил у Великобританії загинув у бою над Мангаймом.

У 2008 році біля православного собору у Варшаві за участю Президента Польщі Леха Качинського було встановлено пам’ятний камінь на честь Семена Федоронька та його синів. Про це пише Посольство України в Польщі.

Символічна могила батька та синів знаходиться на Православному кладовищі на варшавській Волі. У 2008 році біля православного собору на варшавській Празі за участі президента Польщі Леха Качинського відкрито камінь на честь Шимона Федоронько та його синів.

Українські дипломати у Варшаві щороку вшановують пам'ять родини Федороньків, покладаючи вінок і запалюючи лампадку на цьому символічному місці.

Прес-центр СУВД

Пропоновані новини

Зголошення на другу ротацію

Щодо речей які потрібно мати при собі

Владика Іоан відвідав зону АТО

Голова Синодального Управління військового духовенства УПЦ Київського Патріархату відвідав зону проведення АТО.