РОБЕРТ ГІКС В УКРАЇНІ

«Завдання капелана – працювати з моральними травмами», - полковник-капелан Роберт Гікс 

 

19 жовтня в залі засідань Київської православної богословської академії відбулася зустріч голови Синодального управління військового духовенства митрополита Іоана (Яременка) та військових капеланів Православної Церкви України з професором історії і етики університету Белховен у Орландо (США), капеланом ВПС США у відставці Робертом Гіксом. Участь у зустрічі також взяли:

Джеф Лахлім, Cru Military, 

Керол Лахлім, Cru Military, 

Стів Купер, капелан, Cru Military, 

свящ. Ростислав Височан, Департаменту військового капеланства Української Греко-Католицької Церкви при Міністерстві оборони,

Алекс Марчекно та Яна Рожнятовська, благодійний фонд Карітас Київ,

Каріна Гарбузенко, ГО «Зелена лампа».

Роберт Гікс – відомий фахівець із питань травматичного стресу та релігійного екстремізму, автор десяти книжок, спікер міжнародного класу. За більш ніж за тридцять років служіння капеланом у військово-повітряному підрозділі армії США мав справу з різними психологічними травмами, спричиненими війною, працював з вояками та їхніми родичами. В Україні він не вперше. Упродовж останніх років він зустрічається з учасниками бойових дій на сході України, допомагає колишнім бійцям та їхнім рідним боротися з наслідками посттравматичного синдрому та моральними травмами.

Його три головні правила роботи з тими, хто пережив війну: «Перше – слухати, друге – слухати, третє – слухати».

Голова СУВД митрополит Іоан розповів гостю історію становлення та поточний стан капеланства в Україні, основним чином військових священиків, яких в єдину структуру, названу Синодальним управлінням військового духовенства, організувала Православна Церква України. 

 Митрополит Іоан зауважив, що кожна традиційна церква України готує для себе капеланів, проте таке різноманіття підходів вишколу духівників для військових не спричиняє жодного дискомфорту. 

- Якраз навпаки, у всіх капеланів нашої країни єдина мета, яка нас об’єднує – допомогти воїнам, які зараз захищають Україну від російського агресора, вистояти морально та психологічно залишитися порядними та гідними людьми, - наголосив митрополит Іоан.

Окремо голова СУВД торкнувся законодавчих ініціатив, які мають на меті врегулювати капеланську місію серед військових країни.

Капелани, присутні на розмові, окреслили для гостя ряд питань та викликів, які зараз стоять як перед кожним капеланом Православної Церкви України, так і перед Синодальним управлінням військового духовенства, яке вже не один рік координує місію капеланів, а це  оплата праці, реабілітація військових священиків, адже й вони піддаються деструктивним впливам війни.

Робет Гікс висловив задоволення від формату діалогу, коли можна висловити свої думки та переживання, пов’язані з капеланською діяльність.

- Велика радість тут бути з вами. Я багато викладаю історію Візантійської імперії, для мене бути тут, де Кирил і Мефодій розповсюджував віру, є чимось більшим, ніж можу уявити. Одного разу на українському телебаченні мене запитали, що я, американець, роблю в Україні. І я відповів, що незалежність отримати для країни, це ще нічого. Наші спільні історії, США та України, багато в чому подібні. Історія показує, що за свою незалежність доводиться досить часто боротися, - говорить Роберт Гікс.

У коментарі для прес-центру СУВД пан Роберт Гікс розповів про спільне та відмінне між капеласькими службами Сполучениш Штатів та України.

Загальною рисою всього капеланського товариства в усьому світі, не зважаючи на країни, - ми одночасно служимо Господу і ми служимо нашим народам, нашим державам. Це, свого роду, унікальність капеланства. Ця, армійська, модель провадження служіння Господу та країні добре характеризує чому ми робимо те, що ми робимо. І я маю привілей служити обом – Господу та своїй країні - одночасно.

В американських капеланів є невеличка перевага: двісті років досвіду об’єднання капеланства. Це трохи зайняло у нас часу від 1776 року розібратися, як ми маємо ставитися один до одного, як це має бути організовано. Питання, порушені під час сьогоднішньої зустрічі, є такими самими, з якими ми стикалися в нашій історії. І є нові питання, що постають перед нами увесь час. Не можна сподіватися на те, що ви зможете збудувати щось за одну ніч», - констатує капелан. 

Після тривалого діалогу зі своїми українськими колегами Роберт Гікс оглянув оздоби Михайлівського Золотоверхого собору, де, за його словами, добре відкарбувалася історія України. Екскурсія для американського гостя провів архімандрит Золотоверхої обителі Лаврентій (Живчик).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прес-центр СУВД

Пропоновані новини

Зголошення на другу ротацію

Щодо речей які потрібно мати при собі

Друга ротація

4 вересня відбулась друга ротація військових священиків.