Пам'ять Голодомору

«Нам дійсно треба знати правду», - голова СУВД до істориків

 

«Нам дійсно треба знати правду. Нехай Господь допоможе усім науковцям, шукачам правди довести до успішного завершення пошукову роботу і ствердити правду про трагедію Українського народу», - сказав Голова СУВД митрополит Іоан (Яременко) до науковців, котрі досліджують історію Голодоморів в Україні. 

16 травня у Київському Національному універститеті ім. Тараса Шевчекна відбулася Міжнародна конференція "Штучні голоди в Україні в XX столітті". 

Обговорити історію трагедії української нації зібралися науковці, державні діячі, духовенство, громадськість, серед яких: Президент України (1991-1994) Леонід Кравчук, Президент України (1994-2005) Леонід Кучма, Президент України (2005-2010) Віктор Ющенко, Перший віце-прем’єр міністр України Степан Кубів, Голова СУВД митрополит Іоан (Яременко), Перший заступник Голови СУВД прот. Тарас Мельник.

Увагу до Голодомору в Україні почали привертати наприкінці 80-х років, тому ЦК Компартії був змушений доручити вивчити суть та причини голоду. Про це під час конференції сказав перший президент Леонід Кравчук.

«Думка про Голодомор формувалась складно. У 1950-х я приїхав у Сумську область до родичів дружини. Її рідні сказали, що більше половини їх роду померло від голоду. Тоді я вперше таке почув. Коли я вже працював на різних посадах, то зсередини бачив, як приховувалась правда, як свідомо нищили не тільки пам‘ять, а і людей, які хотіли цю пам‘ять підняти», – каже Кравчук.

Він згадав, що лише у 1986-1987 роках почали привертати увагу до Голодомору. Кравчук підкреслив, що цього вимагали українці у всьому світі. Через цей резонанс ЦК Компартії доручив вивчити суть та причини Голодомору. Створили комісію.

«Вони думали, що причиною визначать лише посуху. І мені у тому числі прийшла думка з‘ясувати, а чи була посуха взагалі. В Україні архівних документів не було, лише у Москві. Я знайшов людей, які довели, що опади тоді були, як і зазвичай. Це стало вагомим доказом», – згадує Леонід Кравчук.

Після цього видали першу книгу про Голодомор, яка містила, підкреслив перший президент, неправдиві дані, які не відповідали дійсності.

«Голодомор – це свідома філософія нищення українського народу через прийняття продуманих рішень. Коли я вперше сказав, що це геноцид, я пам‘ятаю, скільки було погроз. Мене питають, а чому рішення про визнання голоду геноцидом не прийняли, коли я став президентом. Бо серед 450 депутатів було 370 комуністів», – згадує Кравчук.

Леонід Кравчук вважає, що має бути ухвалений документ, який би визначив покарання тим, хто плюндрує пам’ять про жертв Голодомору.

Водночас, перший віце-прем`єр-міністр Степан Кубів зауважив, що більшість досліджень підтверджують, що під час трьох Голодоморів в Україні загинуло більше 7 мільйонів людей.

Він зазначив, що Україні потрібно розширення знання про голодомори на міжнародному рівні, особливо під час неоголошеної війни. На думку Степана Кубіва, можливо, точна кількість жертв ніколи не буде відома, але держава повинна підтримувати пошуково-дослідницьку роботу в цьому напрямку.

«Більше 7 мільйонів жертв – це підтверджують більшість досліджень. Але є дані, які озвучували президент Віктор Ющенко, Леонід Кравчук, що це більше 13 мільйонів за три голодомори. Багато дослідників підтверджують це», – повідомив Кубів.

Він додав, що розкриття фактів про Голодомор – не є політичним вектором України, але це одне з основних завдань.

Голова СУВД митрополит Іоан (Яременко) закликав присутніх відкривати правду про Голодомори в Україні, щоб українське суспільство не було голодним правди і знало свою історію.

«Даючи заповіді до нового життя, Господь сказав: «Блаженні голодні і спраглі до правди, бо вони наситяться». У цих словах якраз поєднується бажання знати правду, заради якої ми сьогодні зібралися, і одночасно насичення. Звичайно, Господь мав на увазі насичення найперше душі людської. Але й ми шукаємо правди, щоб заспокоїти свою совість, примирити свою совість з історією і відкинути неправду, яка навʾязується нам з півночі від цього московського імперіалізму. Ми згадуємо як піднялася хвиля правди про Голодомор за президентства Віктора Андрійовича Ющенка. Це стало ковтком свіжого повітря для наших душ. Воно відкрило очі багатьом, які сумнівалися і думали, чи дійсно був, чи не був цей Голодомор. Тому сьогодні у пошуках правди ми виконуємо євангельське блаженство: ми наситимося правдою. Якщо ми наситимо правдою свої душі, то закладемо міцний фундамент, щоб такі трагедії більше не повторювалися в нашому народі, щоб інші сила не втручалася в наше життя і не знищила українців. 

Це ми робимо не тільки для того, щоб самі наситилися. Наша держава міцно вплетена у життя всього світового товариства. Тому нам важливо, щоб інші держави розуміли логіку дій українців, коли ми боремося за свободу у цій гібридній війні, яку веде Росія проти України. У цій правді треба поставити твердий знак оклику і показати, що на північ та на схід від України – не брат словʾянин, як це намагаються в ідеології «русского мира» навʾязати нам, а там знаходиться підступний сусід, який готовий зробити те, що він зробив у минулому столітті», - сказав митрополит Іоан. 

За даними дослідження НАН України, втрати України за роки Голодомору 1932-1934 роках становили понад 7 мільйона осіб. Абсолютна більшість українців згодні з тим, що Голодомор 1932-33 років був геноцидом українського народу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прес-центр СУВД

Пропоновані новини

Перша ротація

07 серпня 2015 року Військові священики УПЦ Київського Патріархату відбувають до зони проведення АТО

Зголошення на 3-тю ротацію

Щодо проведення навчальної підготовки до 3-ї ротації