ЛИТОВСЬКІ ЗМІ ПРО НАС

В анексії Криму активну участь брали не лише зелені чоловічки, а й московське духовенство

 

 

Капелан Дмитро Поворотний дав коментар для литовського видання LRT про роль Московського патріархату в анексії Криму і агресії на Донбасі.

Через шість років після анексії Росією Криму з’являється все більше деталей, які свідчать, що до спецоперації російських спецслужб на території України були залучені не лише зелені чоловічки, а й духовенство Московського патріархату. Про це для литовського радіо LRT RADIO розповів капелан з Дніпра Дмитро Поворотний.

Про подібне розповідає російське видання Meduza. Кореспондент відділу розслідувань «Медузи» Лілія Яппарова дізналася подробиці цієї спецоперації, яка проводилася за участю російського Міністерства оборони. Вона поспілкувався з тим духовенством, яке у 2014 році приїздило до Криму. Одним із завдань, яке було покладено на них, було переконати українські війська скласти зброю та здатися новій владі. Видання також пише, що деякі церкви, що належать до Московського патріархату в Криму, були перетворені на склади зброї.

В анексії Криму взяли участь не лише священнослужителі з Росії, а й духовенство місцевих церков, що належить до Московського патріархату. Військовий капелан Дмитро Поворотний розповів литовському радіо LRT RADIO про роль православного духовенства в анексії півострова.

За його словами, вплив московського духовенства поширюється не лише в Криму, але і в різних містах України.

 

"Одного разу на дошці оголошень одного костелу у Дніпрі я побачив, як хтось написав, що України як держави не існує, а Радянський Союз повинен повернутися. Я запитав себе - чи мають такі речі місце в церкві? А якщо так, то яка мета цієї церкви. Цей костел належав Московському патріархату. Я раніше і сам ходив туди. Але вже давно я залишив їх і приєднався до Української православної церкви. Перед початком війни священники Московського патріархату говорили у своїх проповідях, що України як країни не існує, що вона повинна жити в союзі з Росією», - каже капелан.

На думку капелана, саме таким чином було підготовлено суспільство, - створивши певне політичне та духовне середовище, коли б український народ закликав підтримати ідею спільної держави з Росією.

З початком Майдану священнослужителі Московського патріархату почали проповідувати у своїх проповідях, що люди Кримського півострова мають право відокремитись від України та приєднатися до Росії.

«З початком гібридної війни московські священники намагалися перешкодити мобілізації українських військових, заявивши, що війна на сході України – це громадянська війна. Духовенство повторювало, що це братовбивча війна. Вони використовували таку риторику, хоча вже було зрозуміло, що в Криму є російська армія, і російські війська також приїхали на Донбас», - згадує Поворотний.

Однак і цим все не обмежилося. Після перших смертей на війні, духовенство Московського патріархату в Україні відмовилося їх хоронити.

«Я сам пам’ятаю один з таких випадків. Коли в Пісках загинув солдат з Дніпро-1, священнослужитель з рідного села відмовився поховати загиблого, стверджуючи, що хлопець "вбивав своїх братів". Тоді ми вирішили поховати його», - говорить військовий капелан.

За словами капелана, служителі Московського патріархату не боялися навіть зброю взяти до рук.

«Це не секрет. Наші військові розповідали нам про подібні події, і це також зафіксовано у звітах ОБСЄ. Це духовенство не раз затримували зі зброєю. Вони виконували роль розвідки, регулюючи вогонь. Таких свідчень багато», - каже Поворотний.

«У них був багатоетапний план дій. На початку війни вони заперечували причетність Росії. Вся провина була покладена на події Майдану. Коли це не спрацювало, то взимку 2015 року вони визнали, що Росія все-таки бере участь у конфлікті. Але тоді ж було сказано, що росіяни та українці - брати, і конфлікт треба довести до мирного завершення. Тепер вони почали називати себе миротворцями», - говорить капелан.

Минулого року Українська православна церква здобула автокефалію, але церкви під російським контролем все ж залишалися. Однак їхній голос пом'якшав. Деякі зі священників навіть хотіли стати капеланами, але серед військових їх ніхто не чекає.

Однак ситуація на окупованих територіях різна. Духовенство Московського патріархату, як на Донбасі, так і в Криму, освячує ракети та іншу військову зброю.

«Вони все ще піклуються про окупаційну армію. Нещодавно я розмовляв з одним священнослужителем. Він розповів мені цікаву історію. 2014 року під час анексії Криму капітан одного з кораблів заявив, що переходить на російську сторону. Тоді військовий капелан на кораблі, що належав до Московського патріархату, заявив: якщо інші солдати не зроблять те саме, то вони матимуть смертельний гріх. Я не стверджую, що всі віруючі сприймають такі слова священнослужителів за істину, але для них це важливо», - каже військовий капелан з Дніпра.

Прес-центр СУВД

Пропоновані новини

Дебют "Холодноярської прощі"

25- 26 липня відбулася перша всеукраїнська військова "Хлодноярська проща".

Владика Іоан відвідав зону АТО

Голова Синодального Управління військового духовенства УПЦ Київського Патріархату відвідав зону проведення АТО.