Інтерв'ю

«Військовим священикам необхідні додаткові знання з військової психології», - капелан Ігор Семеніхін

Військовий священик Ігор Семеніхін - перший військовий психолог серед капеланів у системі Державної прикордонної служби України. Спеціально для сайту СУВД капелан розповів про професію військового психолога, реабілітацію військових та очікування миру на війні.

 

- Отче, ви перший серед капеланів, хто офіційно став військовим психологом. Як це бути першим капеланом-психологом? Які завдання стоять перед вами? І чи будуть окрім вас серед капеланів ті, котрі також офіційно назвуть себе військовими психологами? 

- Для мене особисто нічого не помінялось в житті, ні в служінні церковному, ні в службі у прикордонному загоні. Після того, як я закінчив навчання на військовій кафедрі за спеціальністю «військовий психолог», додались знання по психології. Можна сказати, що стало простіше спілкуватись особливо з тими військовими, хто пережив бойові дії, психологічні травми, переживає посттравматичний синдромом, яким потрібна допомога у подоланні стресу. Навчання дало також практичну сторону у проведенні тестів, щоб розпізнати яку фахову допомогу потребує людина. Завдання, які стоять переді мною сьогодні, це, перш за все, допомога військовослужбовцям і їх сім’ям, яким важко знайти спільну мову після повернення з війни, коли для воїна було все просто чорне-біле свій - чужий, ворог – товариш, а в умовах мирного життя так не можна. І тут найголовніша робота вже, як військового психолога. На мою думку військовим священикам необхідні додаткові знання з військової психології, особливо в бойових частина, ще й тому, що з священиком військовослужбовцям легше поговорити, відкрити свою душу і там, де не вистачає слів священика, знання психолога стануть дуже доречними.

 

- Ви проводите розмови з військовими, котрі повернулися з бойових дій? Після перебування у зоні проведення бойових дій військовим потрібна не лише медична допомога, а й серйозна психологічна реабілітація після тривалого перебування у стресовій ситуації, яка на межі життя і смерті. Чи можна, на вашу думку, повністю вивести людину з такими травмами з замкнутого кола психозів? 

- Так, коло мого спілкування пов’язане з військовими, хоча і не всі, з ким я спілкуюсь були в зоні бойових дій. В основному завдання психолога полягає скорегувати внутрішні сили воїна, або виявити серйозні психологічні проблеми, щоб допомогти і спасти людину від негативного внутрішнього процесу, який може вбивати людину з середини, а також направити на фахове лікування до психіатра. Все залежить на скільки вчасно почати надавати психологічну допомогу людині, в якої вже є це замкнуте коло психозів після отриманих психологічних травм. Ми знаємо, що й онкологічні захворювання виліковні, якщо вчасно звернутись до спеціаліста. 

- У своїй практиці ви користуєтеся загальними правилами консультування, чи надаєте перевагу індивідуальному консультуванню?

- Я переконаний, що як сповідь, так і консультування тільки індивідуально, окрім коли мало часу, а воїнів багато, і потрібно дати хоча б ази саморегуляції в стресових ситуаціях. Методи, шляхи і способи нейтралізації негативних моментів передстартових станів і виведення їх на рівень інтелектуально-психологічної мобілізації, достатньої для підготовки і успішного здійснення очікуваних подій. Для того, щоб успішно долати психологічну напруженість, важливо знати та вміти застосовувати прийоми релаксації, які засновані на розслабленні м’язів.

 

- Як зараз армія готує для себе психологів? 

- В армії на сьогоднішній день багато перейнято досвіду країн НАТО, їхні методики. Адже вони мають військовий досвід перевірений часом і давно на практиці застосовують ці системи, як правильно виводити людину з важкого стресового стану у важких розладах. Звісно, в наших реаліях теж є особливість, тому й українські фахівці за чотири роки війни з Росією набули знань у лікуванні психологічних травм у воїнів і досить успішно навчають у військових вузах.

- Що зараз держава пропонує військовому, котрий повернувся з бойових дій? 

- З мого досвіду хочу сказати, що при обласних адміністраціях є відділи, де координують дії і співпрацюють з волонтерськими організаціями і ветеранським організаціями, спілками воїнів АТО, військовими капеланами, допомагають у вирішенні багатьох соціальних питань. 

 

- Яким чином поєднати мир і усвідомлення того, що війна все ще триває? Адже для військових сприйняти мир буває нелегко?

- Підкріпити знання в те, що військовослужбовець знає, наприклад: що його сім’я живе в Україні, його батьки живі, вони його, свого сина, люблять, і допомогти повірити, в добро, правду, чесність, за якими стоїть Бог Творець всесвіту, а зло буде переможене, війна закінчиться.

Розмовляв Володимир Яцульчак

Прес-центр СУВД

Пропоновані новини

Військові священики в АТО

Військовий капелан УПЦ Київського Патріархату протоієрей Володимир для підтримки бойового духу

Владика Іоан відвідав зону АТО

Голова Синодального Управління військового духовенства УПЦ Київського Патріархату відвідав зону проведення АТО.