УКРАЇНА - США

У Конгресі США відзначили 6-ту річницю війни Росії проти України

 

Культовий будинок Капітолію, де збирається американський Конгрес, минулого тижня став місцем події, присвяченої 6-й річниці вторгнення Росії в Крим 2014 року, що  стало прелюдією до продовження агресивної війни, яку веде Москвою на сході України.

Як ми повідомляли раніше, 11 березня у Вашингтоні з нагоди 6-х роковин початку збройної агресії Росії проти України відбувся спеціальний брифінг “Heroes Of Liberty: Enhancing Well Being, Resilience, And Civic Engagement Of UkrainianVeterans”, покликаний привернути увагу до важливості розвитку в Україні дієвої системи післявоєнної реабілітації та адаптації українських ветеранів, які стали учасниками бойових дій на Донбасі. Захід було організовано за підтримки Конгресвумен Марсі Каптур, українсько-американських діаспорських організацій та Посольства України в США. У брифінгу взяли участь Посол України в США Володимир Єльченко, українські ветерани Яна Зінкевич – депутатка Верховної Ради України та Олександр Терещенко – заступник міністра у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, а також представники громадської організації Development Foundation Марта Пивоваренко та Віталій Харечко. До обговорення гібридної війни долучився також єпископ Степан (Сус) (УГКЦ), а також капелан міжнародного центру миротворчості та безпеки Святослав Юрків (ПЦУ).

Подія в основному була зосереджена на військових ветеранах України, які зазнали серйозних поранень, захищаючи свою країну від російських регулярних підрозділів та "сепаратистських сил", створених, проплачених та контрольованих Москвою, в промислово розвиненому районі Донбасу.

Головні меседжі українських спікерів на капітолійських пагорбах було опубліковано на шпальтах українського англомовного щотижневика KyivPost.

Автор статті приводить цифру у понад 5000 військовослужбовців України, які загинули на війні. Згадує також і велику кількість поранених. Деякі отримали серйозні фізичні травми, що спричинили параліч або ампутації. "Багато інших людей зазнали психологічних шрамів від стресу, у великій кількості розвиваються повномасштабні посттравматичні стресові розлади, відомі як ПТСР", - сказано в статті.

Група українських доповідачів, які головним чином були не тільки очевидцями, а й безпосередніми учасниками бойових дій на Донбас, з перших вуст розповіли слухачам у Конгерсі США факти фізичних та психологічних наслідків фронтової служби. 

Ініціаторкою такої зустрічі стала українська активістка, художниця та відома кінорежисерка Ольга Онишко. Сама вона зараз мешкає біля американської столиці. 

Одним із мотивів проведення заходу, за її словами, було бажання протидіяти російській пропаганді, на яку ворожа держава виділила величезні ресурси: «Російська пропаганда у світі хоче представити український уряд фашистами або ж американськими маріонетками та зобразити військових як монстрів».

"Ми хотіли, щоб аудиторія прямо в центрі демократії США в Конгресі побачила для себе і послухала чудових людей, які воюють не лише за українську демократію і свободу, але й за Америку та інший світ", - сказала вона.

"Війна, яку Росія розпочала майже шість років тому, це не просто історичний конфлікт, це війна, яка відбувається сьогодні", - говорить учасник конференції виконавчий віце-президент UCCA (The Ukrainian Congress Committee of America) Михайло Савків. 

Загалом спікери не добирали слів, щоб охарактеризувати сучасний конфлікт змодельований Росією. Так співголова Українського кокусу в Конгресі США конгресмен Марсі Каптур назвала конфлікт "війною не лише проти України, а проти демократії та самої Європи. Україна - це лінія боротьби за свободу в Європі в сучасну епоху». "Українські військовослужбовці захищають не лише територію та суверенітет України, але й наших союзників в Європі та демократію у всьому світі", - сказала вона.

Ця зустріч у Конгерсі США дала можливість донести своє бачення оголошеної проблеми і українським капеланам, які, керуючись затвердженою українським парламентом стратегією модернізації Збройних сил за стандартами країн-учасниць НАТО, ще до початку російської агресії почали співпрацю з військовослужбовцями країни. Це єпископ Степан (Сус) від Греко-Католицької Церкви України та капелан Святослав Юрків від Православної Церкви України.

Капелан Святослав Юрків розповів учасникам слухань про капеланів на фронті російсько-української війни. Він наголосив, що війна залишається з ветеранами назавжди, це є також величезним фронтом, який слід усвідомити та знайти шляхи перемогти у цій внутрішній війні: "З Майданом прийшли заклики до кращого, демократичнішого уряду, але Росія відповіла вторгненням у Крим та розпочала війну на Сході України. Священники ставали капеланами і разом із бійцями-добровольцями їхали до зони бойових дій на Донбасі».

За його словами, капеланство стало потужним рухом, що займався організацією допомоги бійцям, збиранням коштів на обмундирування, військову техніку та боєприпаси для тих, хто вирушав зі своїх міст чи сіл на війну.

Він сказав, що під час війни понад 5000 священнослужителів різних конфесій добровільно працювали на фронтах.

"Дуже важливо, що капелани відвідували райони, де велися бої, щоб і там підтримати захисників, разом помолитися і показати, що вони там не самі", - сказав Юрків.

Коментуючи для KyivPost пройдений Україною 6-ріний етап війни, капелан говорить, що все таки не вистачає ресурсів для надання всієї допомоги, необхідної фізично та психологічно постраждалим людям та їх сім'ям.

Психологічні наслідки війни, за його словами, лише посилюються. До них відносяться ПТСР, алкоголізм, розбиті сім'ї, самогубства: «Війна обов'язково закінчиться, і всі бійці стануть ветеранами. У нас вже занадто багато випадків, коли ветерани не отримували допомоги. Не вистачає служб, щоб всіх їх відвідати. Якщо вони не отримають допомогу, ця війна для них не закінчиться, хоча вони вже не на фронті. Це має змінитися».

Незадовго до від'їзду до США капелан Святослав запитав одного солдата, який повернувся з фронту, яка саме допомога їм потрібна. Після тривалої паузи отримав таку відповідь: "Нас потрібно пам'ятати, а не кидати".

Юрків сказав: "Церква продовжуватиме бути зі своїми людьми, капелани продовжуватимуть бути поруч з нашими захисниками, вони будуть з ними, коли ті будуть йти в ротації, і в місцях постійної дислокації, бо ми сильніші разом". 

За словами Посла України в США Володимира Єльченка, який також мав слово на конференції, до цих пір у конфлікті загинуло понад 14 000 людей, ще 27 000 були поранені, близько двох мільйонів людей були вимушені покинути свої будинки, а сім відсотків території України залишаються під російською окупацією.

Такі слухання у Конгресі США є справді важливими, адже це чіткий сигнал потужної двопартійної машини штатів на підтримку України. Для нас важливо, щоб українське питання було одним з тих, що об’єднує і демократів, і республіканців. Потужний тиск США у співпраці із союзниками та партнерами й надалі змушуватиме Росію виконувати взяті на себе зобов’язання за Мінськими угодами та розпочати процес мирного відновлення повного суверенітету України над Донбасом. 

 

 

Прес-центр СУВД

Пропоновані новини

Спростування лже-піару.

Офіційна заява Голови СУВД по лже-піару "Першого Українського Батальйону Військових Капеланів"

Співпраця з прикордонниками

Митрополит Іоан провів робочу зустріч з керівництвом Адміністрації Державної Прикордонно. Служби України .